Ερωτικό παραλήρημα
Κάθεσαι απέναντι μου και μου πετάς σαν τραπουλόχαρτα τις αναμνήσεις ενός έρωτα που ξεκίνησε τυχαία και τελείωσε μοιραία. Τα φύλλα της τράπουλας πέφτουν ένα-ένα στο πρόσωπο μου αργά και θαμπά συνεχίζουν να πέφτουν σκόρπια στο πάτωμα, όπως και οι αναμνήσεις μου.
Συναντηθήκαμε τυχαία στο καράβι και τι σύμπτωση… είμαστε και οι δυο ζευγαράκια που πηγαίναμε διακοπές. Καθόμαστε αντικριστά στο κατάστρωμα. Εγώ τραβάω φωτογραφίες την κοπέλα μου και εκεί σε ένα τυχαίο κλικ σε είδα. Σε ζούμαρα με την μηχανή. Αυτό ήταν αρκετό για να σε ερωτευτώ. Ήσουν καθισμένη στο πλάι ακουμπώντας τα πόδια σου πάνω στον φίλο σου όμως κοίταζες στο πουθενά κάπου εκεί ήμουν και εγώ. Όλα όσα επακολουθήσαν ήταν μοιραία. Σε θυμάμαι όταν αποβιβαζόμαστε στο λιμανάκι γύρισες να με δεις και αυτό μου έφτανε.